को हुन् उषा महर्जन ?

साउन १५ ,काठमाडौँ। ८८  वर्ष अगाडि नेपालमा जन्मेकी उषा महर्जन पुल्चोककै सबैभन्दा प्रिय र सम्मानित व्यक्ति बन्नेछिन सायदै कसैले सोचेको थियो होला। यति मात्र भन्दा तपाई को मनमा प्रश्न आउन  सक्छ , को हुन् उषा महर्जन? ?कसरी  लोकप्रिय र सम्मानित बनिन ?

आज हामी यिनै प्रश्न को उत्तर र उषा महर्जन को जीवनी लाइ समेट्न गइ रहेका छौं। बुबा लोक बिक्रम शाह र आमा रति देबी महर्जनको कोख बाट  १९९० असार मा जन्मिएकी उषा महर्जन एक खुला हृदय कि महिला थिइन्।  आफु मात्र गरूँ , आफु मात्र खाउँ  र आफु मात्रै लाउँ  भन्ने आजको यो स्वार्थी संसार मा म मात्र होइन मसंगै मैले धेरै लाई  अघि बढ्न सहयोग र साथ् दिनुपर्छ भन्ने सोचाई  राख्ने महिला थिइन उनि !

उनि पुलचोकको अनौपचारिक मेयर थिइन भन्दा फरक नपर्ला । उनी समुदाय र परिवारको आधारस्तम्भ थिइन। उनी शिक्षित थिइनन , तर अरुलाई शिक्षित बनाउन आफु बाट  हुनसक्ने सक्दो सहयोग गर्थिन । उनि महान थिइन , गरिब , दुखि ,मेहेनती सबैको मर्म लाई  आफ्नो मर्म बनाएर संधै नै लोक को सेवा मा , समाज  सेवा मा तत्पर उषा आज हामि बीच छैनन् , उषा को आशा को दियो अब रहेन , आज धेरै मानिसहरु अभिभावक बिहिन महशुस गरिरहेका छन्। तर उषा ले जजसको जीवन मा दियो बालेर गएकी छिन त्यो दियो कहिले निभ्ने छैन , यो त सम्झना को दियो हो ,निराशापछि को  आशा को दियो हो , कसैले पनि उनलाई चाहेर पनि आफ्नो मन र मस्तिस्क बाट  निभाउन सक्दैन ! उनि ति  सबै मनमा जीवित छिन , जसलाई सहयोग गरेर उनले  नयाँ  जीवन जिउन सिकाइन , जसको जीवन कोपिला बाट  फुल बन्न सक्यो , असक्षम  बाट  सक्षम बन्न सक्यो , उदास बाट  उत्साही बन्न सक्यो। 

कुल नारायण महर्जन संग बिवाह गरेकी उषाका  दुई छोराहरु रहेका छन् ,शालिकराम  महर्जन र तुलसी राम महर्जन !कान्छा छोरा  तुलसी राम लाई  अध्ययन का लागि अमेरिका पठाएर , जेठो छोरो  शालिक राम का साथ त्यो समय मा चाइना छिरेकी थिइन् उनि !

 उनि आफु शिक्षा बाट  टाढा रहे पनि आफ्ना सन्तान को शिक्षा मा कहिले बाधा व्यवधान आउन  दिईनन ।निडर थिइन्  उनि , हिम्मतिली थिइन्  र अरुलाई हिम्मत दिन सिपालु थिइन्। 

उनको प्रशंसक  असंख्य छन् , समुदाय मा धेरै को लागी उनी एक सल्लाहकार थिइन ।  उनले धेरै शिक्षा बाट वञ्चित बच्चाहरूलाई सेन्ट जेभियर स्कूलमा पढ्न मद्दत गरिन ।

रोटरी मा पनि प्रख्यात थिइ न उषा ! यद्यपि उनी एक रोटेरियन थिइनन् ।रोटरी मा पनि उनका निर्णय सम्मान का साथ सुनिन्थ्ये ! बच्चा , बृद्ध , युवा  सबै मा छाप  छाड्न सफल उषाले हामि सबै लाइ छाडेर गइ सकेकी छन् तर हाम्रो मन बाट आफ्नो याद , माया , सम्मान लाई  हामिबाट  लिएर जान सकिनन्। 

उनको अनुपस्थिति ले दुख त दिएको छ उनको परिवार लाई  तर आज उनको परिवार उनको  जीवन र विरासतलाइ  मनाइ रहेको छ। उनको परिवार ले उनकै मन पर्ने बिद्यालय  सेन्ट जेभियर स्कूलमा छात्रवृत्ति सिर्जना गरेर उनको जीवन र विरासत मनाउने निर्णय गरेको हो  ।जीवन मरण त संसार को एक नियम हो , तर धेरै कम को मृत्यु खास बन्छ , उत्सब मनाउन  योग्य बन्छ , आशु संगै आफ्ना प्रति गर्व महशुस गर्न लायक बनाउँछ  र जुनी जुनी सम्म अमर रहन्छ !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.